Skip to content

136 W Clinton AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1926

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 26, 2020

Property Information

Block117
Lot10
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,520
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,100
54%
Improvement Value:$131,900
46%
Total Assessment$286,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,087+3.4%
2024$9,753+2.6%
2023$9,501+0.7%
2022$9,438+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$272,500

From:

To:

Sq Ft1,520DeedBook 2104, Page 281Recorded11/16/2015

Property Built

Built

Year Built: 1926