Skip to content

24 Terrace StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1966

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 2, 2001

Property Information

Block117
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
DescriptionB3G1.5S 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,060
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,000
38%
Improvement Value:$308,900
62%
Total Assessment$500,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,667+3.4%
2024$17,081+2.6%
2023$16,640+0.7%
2022$16,530+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 8308, Page 203

Property Built

Built

Year Built: 1966