Skip to content

75 Anderson AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1911

Last Sale Price
$662,500
Last Sale Date
Jun 23, 2021

Property Information

Block118
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
DescriptionF2G2S 2 FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,995
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$209,000
48%
Improvement Value:$231,000
53%
Total Assessment$440,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,519+3.4%
2024$15,004+2.6%
2023$14,617+0.7%
2022$14,520+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$662,500
Sq Ft2,995DeedBook 4282, Page 1687Recorded7/21/2021

Property Sale

Sale
$455,000

From:

To:

Sq Ft2,995DeedBook 2026, Page 2361Recorded8/18/2015

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 810, Page 42

Property Built

Built

Year Built: 1911