Skip to content

101 Lake StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 5, 2023

Property Information

Block121
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
DescriptionF2G1.5S 2 FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,593
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,900
58%
Improvement Value:$121,700
42%
Total Assessment$287,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,144+3.4%
2024$9,807+2.6%
2023$9,554+0.7%
2022$9,491+1.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$212,500

From:

To:

Sq Ft1,593DeedBook 2156, Page 1579Recorded1/13/2016

Property Sale

Sale
$386,000
DeedBook 8681, Page 679

Property Sale

Sale
$349,000
DeedBook 8624, Page 557

Property Built

Built

Year Built: 1920