Skip to content

33 Melrose AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1976

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Aug 14, 2009

Property Information

Block121
Lot12
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,461
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
47%
Improvement Value:$177,300
53%
Total Assessment$337,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,897+3.4%
2024$11,502+2.6%
2023$11,205+0.7%
2022$11,131+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 217, Page 737

Property Sale

Sale
$362,000
DeedBook 8676, Page 249

Property Sale

Sale
$242,000
DeedBook 8590, Page 703

Property Built

Built

Year Built: 1976