Skip to content

32 W Church StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1960
Apartment

Last Sale Price
$2,600,000
Last Sale Date
Jan 31, 2019

Property Information

Block125
Lot10
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionBCB4G2S 16 APTS
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$640,000
47%
Improvement Value:$733,000
53%
Total Assessment$1,373,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$48,426+3.4%
2024$46,819+2.6%
2023$45,611+0.7%
2022$45,309+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$2,600,000

From:

To:

DeedBook 3185, Page 950Recorded2/22/2019

Property Built

Built

Year Built: 1960