Skip to content

29-31 Veterans PlazaBergenfield, NJ 07621

Built 1959

Last Sale Date
Dec 10, 2015

Property Information

Block125
Lot7
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2SB-CB 3 APTS.
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$329,200
73%
Improvement Value:$118,700
27%
Total Assessment$447,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,797+3.4%
2024$15,273+2.6%
2023$14,879+0.7%
2022$14,781+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1959