Skip to content

64-72 S Washington AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1931
Commercial

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Oct 8, 1997

Property Information

Block129
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionBCB1S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$426,800
36%
Improvement Value:$773,200
64%
Total Assessment$1,200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$42,324+3.4%
2024$40,920+2.6%
2023$39,864+0.7%
2022$39,600+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000
DeedBook 8026, Page 625

Property Sale

Sale
$86,631
DeedBook 7937, Page 227

Property Built

Built

Year Built: 1931