Skip to content

76 S Washington AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1926
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Mar 2, 2025

Property Information

Block129
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionBCB2S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$305,600
50%
Improvement Value:$307,400
50%
Total Assessment$613,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,621+3.4%
2024$20,903+2.6%
2023$20,364+0.7%
2022$20,229+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 5481, Page 1184Recorded4/14/2025

Property Sale

Sale
$470,000

From:

To:

DeedBook 2513, Page 556Recorded1/23/2017

Property Sale

Sale
$610,000
DeedBook 8914, Page 65

Property Built

Built

Year Built: 1926