Skip to content

100 S Washington AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1926
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 31, 2018

Property Information

Block130
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionBCB2S 3 APTS.
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$299,500
74%
Improvement Value:$104,000
26%
Total Assessment$403,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,231+3.4%
2024$13,759+2.6%
2023$13,404+0.7%
2022$13,316+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$238,500
DeedBook 8504, Page 928

Property Built

Built

Year Built: 1926