Skip to content

7 W Clinton AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1926
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 12, 2023

Property Information

Block130
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionBCB4S 24 APTS.
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$361,800
18%
Improvement Value:$1,613,200
82%
Total Assessment$1,975,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$69,658+3.4%
2024$67,348+2.6%
2023$65,610+0.7%
2022$65,175+1.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1926