Skip to content

45 S Demarest AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1890

Last Sale Price
$231,000
Last Sale Date
Oct 17, 2014

Property Information

Block135
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF2G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,400
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,500
56%
Improvement Value:$122,500
44%
Total Assessment$277,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,770+3.4%
2024$9,446+2.6%
2023$9,202+0.7%
2022$9,141+1.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$231,000

From:

To:

Sq Ft1,400DeedBook 1775, Page 559Recorded10/22/2014

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$209,500
DeedBook 8224, Page 336

Property Built

Built

Year Built: 1890