Skip to content

70 Greenwich DriveBergenfield, NJ 07621

Built 1949

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Jun 16, 2003

Property Information

Block238
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,399
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$149,500
61%
Improvement Value:$96,600
39%
Total Assessment$246,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,680+3.4%
2024$8,392+2.6%
2023$8,175+0.7%
2022$8,121+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 8588, Page 273

Property Built

Built

Year Built: 1949