Skip to content

68 Delford AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 2016

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Jun 28, 2016

Property Information

Block140
Lot7

Zoning---
Sq Footage2,425
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
24%
Improvement Value:$434,200
76%
Total Assessment$574,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,252+3.4%
2024$19,580+2.6%
2023$19,075+0.7%
2022$18,949+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

DeedBook 2324, Page 1344Recorded7/26/2016

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 8823, Page 817