Skip to content

80 Delford AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1921

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Nov 29, 2017

Property Information

Block140
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,264
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,000
55%
Improvement Value:$109,800
45%
Total Assessment$241,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,528+3.4%
2024$8,245+2.6%
2023$8,033+0.7%
2022$7,979+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,264DeedBook 2820, Page 1339Recorded12/26/2017

Property Sale

Sale
$309,900
DeedBook 8702, Page 832

Property Built

Built

Year Built: 1921