Skip to content

91 Roosevelt AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1923

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Jul 15, 2015

Property Information

Block143
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,418
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,200
56%
Improvement Value:$130,300
44%
Total Assessment$293,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,352+3.4%
2024$10,008+2.6%
2023$9,750+0.7%
2022$9,686+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft1,418DeedBook 2007, Page 1287Recorded7/29/2015

Property Built

Built

Year Built: 1923