Skip to content

90-92 W Clinton AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1920
Apartment

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
May 13, 2003

Property Information

Block143
Lot10
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionSCB2S 5 APTS
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,700
41%
Improvement Value:$270,500
59%
Total Assessment$458,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,161+3.4%
2024$15,625+2.6%
2023$15,221+0.7%
2022$15,121+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 8579, Page 700

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 8018, Page 683

Property Built

Built

Year Built: 1920