Skip to content

30 Anderson AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1926

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Nov 8, 2023

Property Information

Block145
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,712
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,400
50%
Improvement Value:$126,600
50%
Total Assessment$252,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,888+3.4%
2024$8,593+2.6%
2023$8,371+0.7%
2022$8,316+1.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$600,000
Sq Ft1,712DeedBook 5137, Page 1729Recorded12/7/2023

Property Sale

Sale
$279,744
DeedBook 304, Page 189

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 8941, Page 464

Property Sale

Sale
$152,000
DeedBook 7630, Page 879

Property Built

Built

Year Built: 1926