Skip to content

92 N Taylor StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1930

Owner
---
Last Sale Price
$599,000
Last Sale Date
Sep 19, 2025

Property Information

Block149
Lot27
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionB-F1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,670
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$172,600
58%
Improvement Value:$124,100
42%
Total Assessment$296,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,465+3.4%
2024$10,117+2.6%
2023$9,856+0.7%
2022$9,791+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$599,000
Sq Ft1,670DeedBook 5614, Page 1892Recorded10/3/2025

Property Sale

Sale
$252,000
DeedBook 1377, Page 1915

Property Sale

Sale
$318,000
DeedBook 334, Page 746

Property Built

Built

Year Built: 1930