Skip to content

7 Lake StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1934

Last Sale Date
Dec 10, 2015

Property Information

Block147
Lot17
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
DescriptionF2G1S 2 FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,052
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$149,800
66%
Improvement Value:$77,200
34%
Total Assessment$227,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,006+3.4%
2024$7,741+2.6%
2023$7,541+0.7%
2022$7,491+1.2%
Property History
Sales1Foreclosures1

Foreclosure Case F-012616-18

Closed
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Dismissed Rule 1

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1934