Skip to content

15 Lake StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1984

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Nov 30, 2021

Property Information

Block147
Lot18
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
DescriptionF1G2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,400
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,400
41%
Improvement Value:$237,700
59%
Total Assessment$403,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,217+3.4%
2024$13,746+2.6%
2023$13,391+0.7%
2022$13,302+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$580,000
Sq Ft2,400DeedBook 4513, Page 1298Recorded12/29/2021

Property Sale

Sale
$181,000
DeedBook 7881, Page 750

Property Built

Built

Year Built: 1984