Skip to content

88 Bell PlaceBergenfield, NJ 07621

Built 1922

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 2, 2022

Property Information

Block149
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,362
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,000
56%
Improvement Value:$119,100
44%
Total Assessment$271,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,562+3.4%
2024$9,245+2.6%
2023$9,006+0.7%
2022$8,946+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 8635, Page 166

Property Sale

Sale
$146,000
DeedBook 7982, Page 397

Property Built

Built

Year Built: 1922