Skip to content

74 Bell PlaceBergenfield, NJ 07621

Built 1930

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Dec 27, 2007

Property Information

Block149
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,220
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,000
59%
Improvement Value:$103,900
41%
Total Assessment$255,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,026+3.4%
2024$8,726+2.6%
2023$8,501+0.7%
2022$8,445+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 9473, Page 309

Property Built

Built

Year Built: 1930