Skip to content

30 E Church StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1928

Last Sale Date
Dec 10, 2015

Property Information

Block152
Lot13
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionB1G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,400
54%
Improvement Value:$139,200
46%
Total Assessment$302,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,673+3.4%
2024$10,319+2.6%
2023$10,052+0.7%
2022$9,986+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1928