Skip to content

60 E Church StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1929

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Sep 30, 2022

Property Information

Block152
Lot20
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionB2G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,858
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$218,800
35%
Improvement Value:$411,300
65%
Total Assessment$630,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,224+3.4%
2024$21,486+2.6%
2023$20,932+0.7%
2022$20,793+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$625,000
Sq Ft3,858DeedBook 4828, Page 1237Recorded10/5/2022

Property Built

Built

Year Built: 1929