Skip to content

107 E Main StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1926

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Mar 30, 2016

Property Information

Block156
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF2G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,205
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,800
58%
Improvement Value:$108,500
42%
Total Assessment$261,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,216+3.4%
2024$8,910+2.6%
2023$8,680+0.7%
2022$8,623+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,205DeedBook 2227, Page 1116Recorded4/5/2016

Property Sale

Sale
$379,000
DeedBook 8811, Page 517

Property Sale

Sale
$189,500
DeedBook 8188, Page 151

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook 7700, Page 50

Property Built

Built

Year Built: 1926