Skip to content

138 Bradley AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1931

Last Sale Price
$214,000
Last Sale Date
Jan 24, 2002

Property Information

Block181
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF2G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,248
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,600
56%
Improvement Value:$109,400
44%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,818+3.4%
2024$8,525+2.6%
2023$8,305+0.7%
2022$8,250+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$214,000
DeedBook 8440, Page 257

Property Sale

Sale
$157,500
DeedBook 7910, Page 422

Property Built

Built

Year Built: 1931