Skip to content

28 S Woodside AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1960

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Sep 10, 2020

Property Information

Block158
Lot20
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,646
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
52%
Improvement Value:$148,200
48%
Total Assessment$308,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,870+3.4%
2024$10,510+2.6%
2023$10,238+0.7%
2022$10,171+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000
Sq Ft1,646DeedBook 3826, Page 898Recorded11/19/2020

Property Built

Built

Year Built: 1960