Skip to content

24 Zuegel CourtBergenfield, NJ 07621

Built 1956

Last Sale Price
$326,300
Last Sale Date
Jan 30, 2009

Property Information

Block191
Lot106
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,667
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$191,500
57%
Improvement Value:$141,600
43%
Total Assessment$333,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,748+3.4%
2024$11,359+2.6%
2023$11,066+0.7%
2022$10,992+1.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$326,300
DeedBook 28, Page 2365

Property Sale

Sale
$511,000
DeedBook 9055, Page 408

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 7679, Page 931

Property Built

Built

Year Built: 1956