Skip to content

40 S Summit StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1972

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 26, 2023

Property Information

Block160
Lot22
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
DescriptionF2S1G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,028
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,600
47%
Improvement Value:$190,700
53%
Total Assessment$361,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,743+3.4%
2024$12,320+2.6%
2023$12,002+0.7%
2022$11,923+1.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1972