Skip to content

31-33 S William StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1901

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
May 4, 2018

Property Information

Block160
Lot7
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
DescriptionF2S 2 FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,206
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,200
38%
Improvement Value:$281,200
62%
Total Assessment$450,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,886+3.4%
2024$15,359+2.6%
2023$14,962+0.7%
2022$14,863+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft3,206DeedBook 2954, Page 1696Recorded6/1/2018

Property Sale

Sale
$47,683
DeedBook 8471, Page 744

Property Built

Built

Year Built: 1901