Skip to content

7-9 S Washington AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1926
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 22, 2010

Property Information

Block162
Lot12
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCB2-1S 2 APTS
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$350,000
56%
Improvement Value:$275,000
44%
Total Assessment$625,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,044+3.4%
2024$21,313-5.0%
2023$22,424+0.7%
2022$22,275+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 8105, Page 421

Property Built

Built

Year Built: 1926