Skip to content

23 S Washington AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1941
Commercial

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Jan 31, 2014

Property Information

Block162
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionB-CB1S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$363,700
56%
Improvement Value:$286,300
44%
Total Assessment$650,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,926+3.4%
2024$22,165+2.6%
2023$21,593+0.7%
2022$21,450+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

DeedBook 1627, Page 1814Recorded3/3/2014

Property Built

Built

Year Built: 1941