Skip to content

70 Bergen AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1921

Last Sale Price
$148,500
Last Sale Date
Jun 28, 1997

Property Information

Block167
Lot14
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,480
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
54%
Improvement Value:$134,700
46%
Total Assessment$294,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,394+3.4%
2024$10,049+2.6%
2023$9,790+0.7%
2022$9,725+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$148,500
DeedBook 7985, Page 653

Property Built

Built

Year Built: 1921