Skip to content

95 New Jersey AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1948

Last Sale Price
$322,000
Last Sale Date
Jul 30, 2015

Property Information

Block16
Lot10
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionSCB1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,440
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$191,300
61%
Improvement Value:$123,200
39%
Total Assessment$314,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,092+3.4%
2024$10,724+2.6%
2023$10,448+0.7%
2022$10,379+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$322,000

From:

To:

Sq Ft1,440DeedBook 2034, Page 841Recorded8/26/2015

Property Built

Built

Year Built: 1948