Skip to content

85 New Jersey AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1948

Last Sale Price
$277,000
Last Sale Date
Jun 10, 2013

Property Information

Block16
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionS-CB1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,280
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,300
60%
Improvement Value:$111,100
40%
Total Assessment$280,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,890+3.4%
2024$9,562+2.6%
2023$9,315+0.7%
2022$9,253+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$277,000
DeedBook 1425, Page 2110

Property Sale

Sale
$284,714
DeedBook 694, Page 573

Property Sale

Sale
$302,500
DeedBook 8755, Page 38

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 8562, Page 566

Property Sale

Sale
$154,000
DeedBook 8018, Page 356

Property Built

Built

Year Built: 1948