Skip to content

303 E Johnson AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1946

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
May 23, 2022

Property Information

Block172
Lot17
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionF1G1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage704
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
70%
Improvement Value:$68,900
30%
Total Assessment$228,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,073+3.4%
2024$7,805+2.6%
2023$7,604+0.7%
2022$7,554+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000
Sq Ft704DeedBook 4716, Page 991Recorded6/22/2022

Property Sale

Sale
$234,100

From:

To:

Sq Ft704DeedBook 1567, Page 384Recorded11/20/2013

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 8248, Page 790

Property Built

Built

Year Built: 1946