Skip to content

285 E Johnson AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1921

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 14, 2022

Property Information

Block172
Lot22
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF2G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,148
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
59%
Improvement Value:$111,800
41%
Total Assessment$271,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,586+3.4%
2024$9,268+2.6%
2023$9,029+0.7%
2022$8,969+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$153,000
DeedBook 8276, Page 390

Property Built

Built

Year Built: 1921