Skip to content

82 Bogert PlaceBergenfield, NJ 07621

Built 1923

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 15, 2022

Property Information

Block175
Lot23
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF2G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,388
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$171,500
59%
Improvement Value:$119,100
41%
Total Assessment$290,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,249+3.4%
2024$9,909+2.6%
2023$9,654+0.7%
2022$9,590+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 9373, Page 429

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 7989, Page 52

Property Built

Built

Year Built: 1923