Skip to content

14 Oak PlaceBergenfield, NJ 07621

Built 1916

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 25, 2023

Property Information

Block44
Lot32
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF2G2.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,372
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
60%
Improvement Value:$107,000
40%
Total Assessment$267,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,417+3.4%
2024$9,105+2.6%
2023$8,870+0.7%
2022$8,811+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$123,000
DeedBook 7895, Page 11

Property Built

Built

Year Built: 1916