Skip to content

154 E Johnson AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1951

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
May 27, 1999

Property Information

Block176
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,794
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,300
57%
Improvement Value:$122,400
43%
Total Assessment$284,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,041+3.4%
2024$9,708+2.6%
2023$9,458+0.7%
2022$9,395+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 8173, Page 705

Property Built

Built

Year Built: 1951