Skip to content

133 E Church StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1961

Owner
---
Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
May 15, 2025

Property Information

Block177
Lot21
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,264
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$152,000
56%
Improvement Value:$121,200
44%
Total Assessment$273,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,636+3.4%
2024$9,316+2.6%
2023$9,076+0.7%
2022$9,016+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000
Sq Ft1,264DeedBook 5513, Page 551Recorded5/28/2025

Property Built

Built

Year Built: 1961