Skip to content

65 N First StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1933

Last Sale Price
$156,000
Last Sale Date
Aug 25, 1999

Property Information

Block177
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF2G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,348
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,000
58%
Improvement Value:$107,900
42%
Total Assessment$255,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,026+3.4%
2024$8,726+2.6%
2023$8,501+0.7%
2022$8,445+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$156,000
DeedBook 8207, Page 727

Property Built

Built

Year Built: 1933