Skip to content

91 Hickory AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1931

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Sep 25, 1997

Property Information

Block28
Lot36
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF2G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,330
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,000
55%
Improvement Value:$121,900
45%
Total Assessment$273,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,660+3.4%
2024$9,340+2.6%
2023$9,099+0.7%
2022$9,039+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 8010, Page 297

Property Built

Built

Year Built: 1931