Skip to content

190 E Clinton AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1929

Last Sale Price
$192,000
Last Sale Date
Mar 12, 2012

Property Information

Block197
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,244
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,000
61%
Improvement Value:$98,200
39%
Total Assessment$250,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,825+3.4%
2024$8,532+2.6%
2023$8,312+0.7%
2022$8,257+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$192,000
DeedBook 988, Page 1009

Property Built

Built

Year Built: 1929