Skip to content

24 Willow StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1950

Last Sale Date
Dec 10, 2015

Property Information

Block187
Lot16
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage768
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$179,100
66%
Improvement Value:$92,900
34%
Total Assessment$272,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,593+3.4%
2024$9,275+2.6%
2023$9,036+0.7%
2022$8,976+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950