Skip to content

17 Willow StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1950

Last Sale Price
$366,500
Last Sale Date
Feb 27, 2015

Property Information

Block187
Lot7
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,432
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,600
56%
Improvement Value:$137,900
44%
Total Assessment$311,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,987+3.4%
2024$10,622+2.6%
2023$10,348+0.7%
2022$10,280+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$366,500

From:

To:

Sq Ft1,432DeedBook 1879, Page 2220Recorded3/9/2015

Property Sale

Sale
$232,000
DeedBook 8377, Page 965

Property Sale

Sale
$153,000
DeedBook 7806, Page 123

Property Built

Built

Year Built: 1950