Skip to content

17 Cedar StreetBergenfield, NJ 07621

Built 1961

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Nov 25, 2013

Property Information

Block187
Lot26
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,849
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$179,100
48%
Improvement Value:$194,100
52%
Total Assessment$373,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,163+3.4%
2024$12,726+2.6%
2023$12,398+0.7%
2022$12,316+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft1,849DeedBook 1581, Page 1940Recorded12/11/2013

Property Built

Built

Year Built: 1961