Skip to content

28 Dojean CourtBergenfield, NJ 07621

Built 1947

Last Sale Price
$95,625
Last Sale Date
Apr 14, 2022

Property Information

Block187
Lot54
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,489
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,600
51%
Improvement Value:$159,800
49%
Total Assessment$328,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,583+3.4%
2024$11,198+2.6%
2023$10,909+0.7%
2022$10,837+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$95,625
Sq Ft1,489DeedBook 4667, Page 14Recorded4/29/2022

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 7842, Page 314

Property Built

Built

Year Built: 1947