Skip to content

43 Bogert PlaceBergenfield, NJ 07621

Built 1948

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 22, 2021

Property Information

Block187
Lot59
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,412
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$197,200
50%
Improvement Value:$198,400
50%
Total Assessment$395,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,953+3.4%
2024$13,490+2.6%
2023$13,142+0.7%
2022$13,055+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$452,500
Sq Ft2,412DeedBook 3381, Page 2351Recorded10/22/2019

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 912, Page 2069

Property Built

Built

Year Built: 1948